Wiele osób używa zamiennie dwóch pojęć: kredyt i pożyczka. Czy jest między nimi jakaś różnica? Jeśli tak, to jaka? I czy jest to w ogóle istotne?

Choć może się zdawać, że kredyt i pożyczka oznaczają to samo, warto przyjrzeć się różnicom między tymi dwoma pojęciami.

Pożyczka może być udzielana zarówno przez bank jak i parabank a nawet osoby prywatne. Zazwyczaj nie jest to pokaźna suma i raczej nie będziemy musieli wykazywać na co zamierzamy wydać pożyczone pieniądze. Pożyczka jest też zwykle udzielana na krótszy okres czasu i nie wymaga tylu formalności, jak to zwykle bywa przy staraniu się o kredyt.

Kredyt z kolei może udzielać jedynie bank. Ponieważ sumy zapożyczane w formie kredytu bankowego to zwykle naprawdę duże kwoty, banki wymagają świadczeń o zdolnościach kredytowych a także wyciągów z Rejestru Dłużników od swoich klientów. Czy to nie lekka przesada? Nie – to, że bank interesuje się tym, czy jesteśmy w stanie spłacać długi, świadczy o tym, że bank pożycza odpowiedzialnie i może pozwolić sobie na odrzucenie nierzetelnych klientów bez strat finansowych. Ponadto, kredyty udzielane w banku zwykle wymagają określenia celu, na jaki zostaną przeznaczone pożyczone pieniądze (np. kredyt hipoteczny – na budowę domu). Można powiedzieć, że bank orientuje się, czy udzielenie nam kredytu będzie dobrą inwestycją.

Dlaczego warto znać różnicę między pojęciami kredytu i pożyczki? Między innymi dlatego, by nie dać się naciągnąć na oszustwa finansowe w podejrzanych parabankach. Pamiętajmy: firmy pożyczkowe, które nie są bankami, nie mogą nam udzielać kredytów! Jeżeli w umowie z parabankiem dopatrzymy się słowa „KREDYT”, warto dopytać o to agenta lub…poszukać innego parabanku udzielającego rzetelnych i pewnych POŻYCZEK.