Pożyczki bez BIK to bardzo często jedyna opcja z jakiej mogą skorzystać osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Z tego powodu na rynku pojawiło się wiele nieuczciwych firm, które udzielając takiej pożyczki nie informują o pełnych kosztach lub wręcz ukrywają je przez klientem. Często doprowadza to do jeszcze większego zadłużenia tych osób.

Te nie mające nic wspólnego z etyką i moralnością praktyki mogą jednak być w łatwy sposób zdemaskowane.

Najlepsze jest to, że nie potrzeba wcale specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa, czy finansów, aby znaleźć dobry kredyt bez BIK.

Ale po kolei.

Zacznijmy od tego…

…co to pożyczki bez BIK?

pożyczka bez BIK

Pod skrótem BIK kryje się Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która zajmuje się zbieraniem danych o zadłużeniach, kredytach oraz pożyczkach wziętych przez Polaków. Posiada ona informacje nawet o tym, o jakie kredyty starała się dana osoba oraz czy wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Banki udzielające kredytu po otrzymaniu wniosku od klienta w pierwszej kolejności sprawdzają informacje o nim w BIK. To od tych danych w dużym stopniu zależy, czy bank udzieli kredytu, czy nie. Najgorsze jest to, że BIK potrafi wydać negatywną opinie nawet w przypadkach niezapłaconych rachunków za telefon, czy pominięcia jednej raty kredytu.

Pożyczki bez BIK są to, jak sama nazwa wskazuje, pieniądze oferowane przez prywatne firmy (niebędące bankami), które nie weryfikują danych zebranych przez Biuro Informacji Kredytowej. Kredyty bez BIK dostępne są zatem niemalże dla każdego.

Czym charakteryzują się pożyczki bez BIK?

  • minimum formalności – aby skorzystać z pożyczki wystarczy posiadać dowód osobisty
  • szybka wypłata pieniędzy – po podpisaniu umowy pieniądze trafiają maksymalnie w ciągu 30 minut na konto
  • możliwe wysokie odsetki – bardzo wiele firm oferuje pożyczki bez opłat, jeśli pieniądze zostaną zwrócone w ciągu 30-60 dni. Po tym czasie koszty pożyczki są znacznie większe niż oferują to banki
  • szeroki dostęp – wiele firm oferuje możliwość podpisania umowy online, dlatego możesz otrzymać pieniądze nawet, gdy siedziba firmy jest już zamknięta

Pożyczki bez BIK – na co uważać?

Bardzo dobrą praktyką przy podpisywaniu każdej umowy jest jej dokładne przeczytanie. Często jest to jednak niemożliwe w siedzibie firmy ze względu na brak czasu. Dlatego pierwsze co należy znaleźć w umowie to zapis informujący o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 24h bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Pozwoli to bezstresowo zapoznać się z całym dokumentem w domu i wyłapać wszelkie nieprawidłowości.

Warunki wcześniejszej spłaty.

Sprawdź koniecznie, czy w umowie widnieje zapis informujący o możliwości wcześniejszego spłacenia pożyczki. Powinno być tam zapisane o ile mniejsze będą koszty całkowite w przypadku przedterminowej spłaty. Jest to też bardzo ważna informacja o danej firmie. Gdyż brak takiego zapisu powoduje, że firma działa niezgodnie z prawem.

Warunki przedłużenia spłaty.

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej musisz brać pod uwagę, że mogą pojawić się przejściowe problemy w spłacie pożyczki. Już w momencie jej brania powinieneś wiedzieć jakie są koszty wydłużenia okresu spłaty i czy jest to w ogóle możliwe.

Całkowite koszty pożyczki.

Przeglądając umowę zwróć uwagę na wszelkie zapisy, w których jest mowa o ubezpieczeniu kredytu, o stopie procentowej oraz dodatkowych kosztach. Czasem nieuczciwe firmy wplatają zapisy o ukrytych kosztach w najmniej spodziewanym miejscu. Dlatego tak ważne jest dokładne czytanie umowy. Tylko dzięki temu określisz precyzyjnie ile kosztować Cię będzie dana pożyczka.